Vítej! Pokud tě sem náhodou něco zaválo a ty ještě neodebíráš můj newsletter, můžeš to rychle napravit jedním kliknutím - přihlásíš se tak k mým pravidelným článkům.
Přeji krásnou podzimní neděli a doufám, že si užíváš zasloužené volno! 👋 Venku je sice pochmurno, ale možná tě to alespoň podpoří v tom nikde neběhat a pěkně si odpočinout v teple domova. Občas je to taky potřeba.
Rozhodla jsem se každý měsíc vytvořit malý přehled o tom, co se dá na trzích pokoupit sezónního a v ideálním případě i lokálního (případně alespoň typického pro Česko v dané sezóně). Je mi jasné, že zimní měsíce jsou na vaření s tímto zaměřením náročnější než ty letní, kdy má člověk přísun tolika krásné zeleniny a ovoce s plnou chutí a bez nutnosti je nějak složitě tepelně či jinak zpracovávat, ale o tom to právě je. Každá sezóna a každé roční období si vyžadují jiný přístup - jinou stravu a jinou úpravu surovin a pokrmů.
Takže máš dvě možnosti. Začít být kreativní, nebo zůstat u okurek a salátů v prosinci. Trošku s tebou tedy dnes posdílím, co v těchto měsících dělám já - možná tě to inspiruje zamyslet se nad tím, co jíš v průběhu roku.
Já sama na svém těle cítím, že po mně vyžaduje teplé hutné pokrmy. Krátce teď vzpomínám na moment, kdy jsem si před pár lety uvědomila, že sezóna se netýká jen počasí a změny v oblékání, ale i mého rytmu a stravy. Doma jsme vždy mívali po ruce nějakou okurku nebo rajče i v zimě, abychom jedli hodně zeleniny a nijak se nám jídelníček neměnil, takže si teď tu rozdílnost v průběhu roku moc užívám, protože chci poskytovat tělu to, co zrovna potřebuje.
Když začnu ránem - v zimě je pro mě základem teplá snídaně. Před nějakou dobou jsem byla na pár týdnů ve Vietnamu a musela jsem se s donucením naučit snídat polévky - teď je to něco, bez čeho nemůžu být. Málokdy jsem tak spokojená s ranní stravou, jako když si dám po ránu domácí vývárek nebo nějakou zeleninovou polévku. Rozhodně doporučuji vyzkoušet. Pro začátek stačí dojídat zbytky polévky z večeře nebo upíjet vývar v hrníčku místo čaje. Je to vlastně super rychlý. Ráno vstaneš, položíš na plotnu rendlík a v mezičase tvých příprav se polévka ohřeje a máš základ do produktivního dne (kdy tě nebolí břicho) ready!
Pokud tě ale ranní polévky moc nelákají, můžeš vyzkoušet teplé kaše (slané nebo sladké), jak to tobě a tvému tělu vyhovuje. Experimentuj a místo ovesné kaše připrav i jáhlovou nebo pohankovou. Nahoru si pak můžeš hodit povařená jablka nebo hrušky se skořicí a máslem s velkou lžící farmářského jogurtu a máš skvělou snídani za čtvrt hodinky hotovou.
Co se týče stravy během dne, v zimních měsících vyřazuji studenou a neupravenou zeleninu a naopak vítám tu tepelně upravenou jako třeba kořenovou zeleninu, dýně, kapusty, červené a bílé zelí a tak dále. Když nestíhám, většinou vše hodím na plech s máslem nebo oliváčem, solí a pepřem a nechám pěkně opéct a zkaramelizovat v troubě, pak už si k tomu udělám jen rychlý jogurtový dip s bylinkami. Druhou rychlou variantou je pro mě potom zeleninová polévka s luštěninou.
Když jsem u luštěnin, začala jsem si teď hodně vařit luštěniny doma a vyřadila jsem ty připravené ve sklenkách nebo plechovkách (je ale samozřejmě stále dobré mít nějaké v záloze, když člověk opravdu nestíhá). Pokud všechny fazole nebo cizrnu nespotřebuji najednou, je skvělý je pak třeba rozmixovat jen tak s citrónovou šťávou a bylinkami a použít zase jako komponent k dalšímu jídlu nebo jako pomazánku na dobrý kváskový chlebík.
V zimních měsících tedy ve zkratce vařím hlavně polévky, dušená a pečená jídla (nejlépe pomalu tažená) ze sezónní zeleniny, s luštěninami a doplňuji je kysaným zelím nebo kimchi. Používám taky hodně zázvoru a chilli.
Když přijde chuť na maso, vždy mě láká pečená zvěřina nebo hovězí, které se rozplývají na jazyku. Výjimečně dostanu chuť i na ryby, ty většinou nakupuji v Hale 22 v rybárně hned u vchodu. Mají taky výborný rybí salát - moje guilty pleasure.
Když mám chuť na sladké, moje ruka sahá po datlích, které si většinou posolím maldonkou. Ujídám je taky s ořechy, nebo s arašídovým máslem a hořkou čokoládou. V zimě taky neodolám kvalitním citrusům, protože pomeranče a mandarinky miluju. Dávám si ale vždy pozor - kupuji bio nebo chemicky neošetřené.
K celkovému fungování se mi teď taky podařilo vyřadit kávu, což mi hodně pomohlo respektovat přirozený rytmus mého těla a cítím se skvěle. Určitě to ovlivnilo i jak a co jím, protože mi káva často přebíjela chuť na jídlo a hlad.
Rozhodla jsem se tedy k dnešnímu tématu vymyslet jednoduchý a rychlý pokrm, který zahrnuje zeleninu, kterou podle mého názoru v našich kuchyních tak často nenajdeme - červené zelí.
Skvělá versatilní zelenina, která se dá použít nejen jako příloha ke kachně, ale i syrová do salátu, podusit se, fermentovat, upéct s oliváčem, solí a pepřem pěkně do křupava a taky z něj lze udělat tahle skvělá rychlá a jednoduchá polévka, kterou si můžeš dát právě jako tu snídaňovou.
Co budeš potřebovat?
na 4 porce, doba přípravy 30 minut
1,5 - 2 kg hlávku červeného zelí
4 střední brambory
1 bílá cibule
sůl
pepř
oliváč
citrón
A jak na to?
Zapni si troubu na 180 stupňů.
Omyj si zelí, vyřízni z něj tvrdý košťál a rozkroj ho na čtyři části. Jednu čtvrtku zelí si dej na stranu a zbytek rozkroj ještě jednou napůl, abys měl/a 6 velkých kusů, které hodíš do hrnce s vodou.
Oloupej cibuli a brambory, přeřízni na větší měsíčky a hoď do hrnce k zelí. Osol a dej vařit.
V mezičase si vezmi odloženou čtvrtku zelí, nakrájej ji na tenounké plátky a hoď na pečící papír na plech. Polij oliváčem, osol a opepři.
Dej péct na cca 20 minut na 180 stupňů, dokud nebude pěkně nahnědlé a křupavé.
Až brambory změknou, vezmi si mixér a hoď do něj uvařené zelí, brambory a cibuli. Přilij trochu vody z hrnce, abys měla ideální konzistenci a rozmixuj.
Ochutnej. V případě potřeby dosol a dopepři. Můžeš také zakápnout citrónovou šťávou. Nelekni se, přírodní pigmenty zelí ve styku s kyselinou citrónovou krásně změní barvu na růžovou.
Teď už jen naservíruj polévku a nahoru zasyp pečeným zelím.
A máš hotovo! ✨ Dobrou chuť!
A nakonec kapka doporučení - tipy na asijské restaurace v Praze, kde jsem jedla tento týden a chutnalo mi! 👌🏻
Pokud podle mých receptů vaříš a ráda bys mě podpořil/a, můžeš mou tvorbu sdílet, doporučit mamce, babičce, svým blízkým nebo mě virtuálně pozvat na kávu. Je to rychlovka, pár kliků, ale pomůžeš mi pokračovat v cestě za mým pracovním snem. Děkuju!
Tak se budu těšit příští neděli,
Nikola 🫶🏻